anonymous

Strach przed sztuczną inteligencją.

Fascynujące i wstrząsające doniesienia docierają z różnych mediów dotyczące stworzenia przez Google sztucznej inteligencji o dźwięcznej nazwie DeepMind. Niesamowity postęp jaki dokonał się w tej dziedzinie został zauważony i skomentowany przez znane osobistości jak np. Elon Musk czy nasz rodzimy Janusz Korwin Mikke.

Google przyjęło stanowisko, że ich AI będzie doskonałym narzędziem do naprawy świata w którym żyjemy. Usunie problemy w systemie ochrony zdrowia i znajdzie wiele rozwiązań aby uporządkować i przyśpieszyć świat, a być może i wszechświat…

Ale zacznijmy od początku…

Czym jest i dlaczego wzbudziła tak olbrzymie zainteresowanie sztuczna inteligencja markowana Google Deepmind. Otóż jest to stworzona sieć neuronowa, która uczy się grać w gry wideo w sposób, w jaki czynią to ludzie  która może mieć dostęp do pamięci zewnętrznej jak konwencjonalna maszyna Turinga, czego rezultatem jest komputer naśladujący krótkotrwałą pamięć ludzkiego mózgu.

„W październiku 2015 roku program komputerowy do gry w Go o nazwie AlphaGo, zasilany przez DeepMind, pokonał mistrza Europy w wyścigu Fan Hui, zawodowca 2 dan (z 9 dan możliwych), pięć do zera. Po raz pierwszy sztuczna inteligencja (AI) pokonała profesjonalnego gracza Go. Poprzednio komputery grały Go na poziomie „amatorskim”. Go jest dla komputerów znacznie trudniejsze od innych gier, takich jak szachy, ze względu na znacznie większą liczbę możliwości, co utrudnia stosowanie tradycyjnych metod AI, takich jak wyszukiwanie wyczerpujące. W marcu 2016 r. pokonał Lee Sedol – gracza 9 dan i jednego z najwyżej ocenianych graczy na świecie – 4:1″

W 2016 r. rozpoczęto współpracę pomiędzy DeepMind a Moorfields Eye Hospital. DeepMind byłby stosowany do analizy anonimowych skanów oczu, poszukujących wczesnych objawów choroby, które doprowadziły do ślepoty.

W sierpniu 2016 r. ogłoszono program badawczy ze szpitalem uniwersyteckim w Londynie w celu opracowania algorytmu, który może automatycznie różnicować tkanki zdrowe i nowotwory w obszarach głowy i szyi.

Szczytne cele jakie są przedstawiane przez propagatorów sztucznej inteligencji wpływają na pozytywne postrzeganie rozwijania AI w naszym życiu. Ale czy będziemy potrafili zapanować nad czymś co będzie potrafiło przeanalizować nas ludzi i przewidzieć nasze poczynania?

Wszyscy znamy serię filmów „Terminator” i wiemy jaki był efekt pracy nad systemem „Skynet”. Co będziemy mogli zrobić w momencie gdy np. DeepMind rozwinie się do tego stopnia, że sam przeprowadzi analizę historii ludzkości i uzna nas za wirus?

Załączam filmik z Youtuba, gdzie pewien młody człowiek krótko opowiada o DeepMind 😉

1 thought on “Strach przed sztuczną inteligencją.”

  1. Czasami warto usiąść w fotelu i pomyśleć o tego typu sprawach. Fajnie, że są ludzie, którzy chcą się dzielić swoimi doświadczeniami z innymi za pomocą Internetu. Co byśmy bez niego dziś zrobili, ehh…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *